www.alreklama.com(Gossip)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumZhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo Home1110GalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 253
Registration date : 08/08/2008

Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo Empty
MesazhTitulli: Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo   Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo EmptyFri Jul 31, 2009 1:29 am

Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo Zhulje11

Nga Neritana Kraja

Zhuljeta, vajza e shumė diskutuar e Big Brother, tregon tė vėrtetat e saj pėr qėndrimin nė shtėpi, marrėdhėniet me miqtė e rinj nė kėtė reality show si dhe jetėn e mėparshme, si ka qenė dhe si ka ndryshuar ajo. Vajza 28 vjeēare zbulon anėt e panjohura tė saj, qė nuk arriti t’i shfaqė gjatė qėndrimit nė shtėpi, pėrmes njė rrėfimi tė sinqertė.
Zhuljeta, si ndihesh tani qė ke dalė nga Big Brother dhe i je rikthyer jetės sė zakonshme?

Ndihem njė njeri i lirė, normal, i paqtė, siē jam nė tė vėrtetė. Ishte njė eksperiencė e re, e bukur, tė cilėn e pėrjetova maksimalisht. Ia mora frytet qė desha dhe aty e ndalova. Nuk dua tė shpreh sensin egoizėm, por aq desha dhe aq mora.
Pas daljes mė pritėn miqtė mė tė mirė dhe familjarėt e mi. Mė kishte marrė malli me tė vėrtetė. Unė jam shumė e lidhur me familjen. Ndoshta aty u konfirmua edhe afrimiteti im dhe malli qė kisha pėr ta. Jam rikthyer nė punėn qė kam pasur. Me kolektivin e punės ndihem rehat. Jeta ime vazhdon tė jetė e bukur. Kur u ktheva nė punė mė duartrokitėn. Edhe ata e kishin kuptuar lojėn time, sepse e kishin parė ndryshimin tim nė javėn kur unė vendosa tė bėj njė personazh.

Pse vendose tė bėheshe njė personazh?

Unė hyra pa ndonjė ide fikse. Desha thjesht tė jetoj siē kam jetuar jashtė, por me njerėz tė panjohur. Unė jam natyrė selektive, e dija se do tė hasja probleme, por e dija edhe se do tė pėrshtatesha. Unė kisha hyrė pėr njė garė, ndėrkohė qė kisha dhe vazhdoj tė kem njė jetė tė ndėrtuar. Nuk hyra, as pėr sfilata dhe, as pėr ndonjė punė nė televizor si disa personazhe tė tjerė. Desha tė garoj dhe unė kur futem nė garė mė pėlqen tė fitoj, sepse i kam aftėsitė pėr tė fituar. Por pėrballja qė bėja me personazhet e shtėpisė, me tė cilėt kam ndarė gjėrat e mia mė intime si dhe teleshikuesit qė mė kanė ndjekur, bėri qė shpesh herė tė merrja fjalė tė tilla, si “Zhuljeta po na lėndon”, “Nuk ke pse e bėn!”, etj. Aty u stepa. Ato vazhdonin tė tregonin historitė e tyre tė jetės, qė nė mė tė shumtėn e tyre ishin tragjike, linin shumė pėr tė dėshiruar, sepse fati sjell gjithēka nė jetė. Kjo ėshtė arsyeja qė nuk arrija dot as t’i nominoja. Ndihesha keq. Doja tu jepja mundėsinė qė ēdo ditė ta shijonin. Mos tė bėhesha unė shkaku qė tua ndėrprisja atė ėndėrr qė ato po pėrjetonin. Nuk jam natyrė shumė sentimentale, por pėrpara kėtij realiteti u bėra sentimentale. Unė e pashė si garė nė bashkėjetesė. Madje edhe i kam pyetur: “Pėr tu ngjitur lart, merrni ashensorin apo merrni shkallėt?” Shumica nga ata zgjodhėn ashensorin, gjėnė mė tė lehtė. Ishin tė pakėt personat qė ngjisnin shkallėt bashkė me mua. U pozicionova nė personazhin e kundėrt, pėr tė dalė kundėr atyre qė tė gjithė si grup bėnin. Sepse unė edhe tani po i ndjek nga televizioni dhe mė pėlqen qė mendimi dhe ideja ime po realizohen. Ata po ndiejnė mė shumė dhimbje, sepse u afruan shumė me njėri-tjetrin. Unė nuk jam pėr njė bashkėjetesė totalisht indiferente, tė ftohtė. Unė them se duhet tė ruajnė kufinjtė, sepse do tė shkojnė nė finale dhe ėshtė e dhimbshme qė tė marrin ngjyra aq sentimentale, sa ē’kanė marrė njeri me tjetrin deri tani.

More ndonjė vėrejtje nga familja?

Kritika kam patur nga mamaja ime. Ėshtė pak spektike si natyrė. Im vėlla mė ka kuptuar mjaft mirė, sepse ai mė njeh, edhe nė shoqėri, edhe nė pozicione tė ndryshme. Ai e kishte kuptuar pozicionimin tim. Pėr mua kritikat janė stimul nė jetė. Vėrejtja kryesore ishte: “Pse nuk e lė veten tėnde tė vėrtetė tė shfaqej aty?” Por, realiteti im i vėrtetė kushton shumė. Pėrballė maskave tė personazheve, nuk mund tua dhuroja realitetin tim.

Ti dole jashtė nga loja, sepse nuk i pėlqeve publikut, apo miqve tė shtėpisė?

Unė zakonisht thyej rekorde. Dhe kėsaj rradhe theva rekord nė votimin qė publiku mė kishte bėrė. Por nuk ndihem shumė keq, sepse ato votuan personazhin qė unė mora pėrsipėr tė bėj. Unė mora kėtė personazh edhe pėr tė sensibilizuar se rinia shqiptare, kundrejt njė personazhi qė i ngacmon, apo del kundėr rrymės, di qė tė jetė unike. Por ato zgjodhėn mėnyrėn mė tė lehtė, duke bėrė thashetheme dhe jo tė vinin e tė pėrballeshin me mua. Duhej tė bėheshin grup qė tė mė luftonin, individualisht nuk mė mundi asnjėri.

Cili ishte grupi mė i “rrezikshėm” qė u shfaq para teje?

Unė nuk kam parė asnjė grup tė rrezikshėm aty. Ata mė shikonin tė rrezikshme pėr lojėn, si njė konkurrente tė fortė, por derisa unė hoqa dorė nga realiteti, nga personi im real, unė e prisja fundin, sepse e desha atė fund.

Njė nga miqtė mė tė mirė pėr ty ka qenė Arjoni. Ēfarė e mbante miqėsinė tuaj?

Nė tė tilla situata lidhesh me njerėz qė i sheh mė tė ngjashėm me veten. Tek Arjoni shihja shumė gjėra qė i ka edhe im vėlla. Nė natyrė ne ishim tė njėjtė. Ata vetė na pozicionuan: xhelozia e femrave dhe xhelozia e meshkujve. Ne u gjendėm me njėri-tjetrin. Ajo ishte njė aleancė miqėsore. Unė ia kalova shumė mirė me Arjonin. Ato thonin se Arjoni ėshtė i rrezikshėm, ėshtė mashkull qė nuk mund ta mbash pranė. Por unė nuk mendoj kėshtu. Arjoni ėshtė djalė qė i njeh normat, ėshtė djalė qė i ka respektuar normat e miqėsisė sonė. Arjoni e kaloi testin pėr tė qenė miku im.

Kush thonte pėr Arjonin se ishte i rrezikshėm, femrat apo meshkujt?

Vajzat e thonin gjithmonė dhe vetėm nga dėshira pėr ta pasur afėr Arjonin. Ata realisht dėshironin, por ishin shumė tė udhėhequra nga “efekti kamera” dhe se ēfarė njerėzit do tė thonin jashtė. Ata nuk e lėshuan veten tė jetojnė tė lirė. Unė e kam thėnė se marrėdhėniet miqėsore i krijoj me individin dhe jo me gjininė.

Cili mendon se ėshtė rivali i vėrtetė aty pėr tė fituar?

Ata e kanė shprehur edhe vetė qė loja nuk po ngrihet nė bazė tė inteligjencės, por nė bazė tė simpative dhe intrigave. Mendoj se lojtari mė i mirė dhe thashethemexhiu mė i mirė, janė rivalėt kryesorė.

Konkretisht emrat e tyre…

E thashė lojtari dhe ai qė bėn mė shumė thashetheme….

Me cilin mendon tė shoqėrohesh mė tej?

Mesidės, e sapodalur nga shtėpia, ia kam dhėnė mundėsinė qė tė mė njohė jashtė shtėpisė, sepse ajo erdhi nė shtėpi, kur unė kisha hyrė nė personazh dhe nuk kishte mundėsi tė mė njihte realisht. Kemi miqėsi dhe po ia kalojmė shumė mirė. Edhe tė tjerėt qė nuk patėn mundėsi tė mė njihnin brenda, unė ia jap jashtė kėtė mundėsi.

I keni thėnė Agonit: “nė zemrėn time, ti nuk rri dot as nė kėmbė, sepse ajo ėshtė e mbushur plot me dashuri”…

Unė jam njeri qė dhuroj dhe marr shumė dashuri. Agoni ėshtė njė showman shumė i mirė. Ndoshta e kam keqkuptuar, por e kapa nė sensin se ai donte tė krijonte njė lidhje pėr t’u bėrė interesant. Dhe unė nuk e pranoj dot kurrė qė dikush tė mė pėrdorė. Nėse jam sjellė pak arrogante me Agonin i kėrkoj falje.

Po nė zemrėn tėnde ka dashuri?

Se ēfarė kam unė nė zemėr, atė e di vetėm unė. Por unė jam ndjerė jo mirė pas dhimbjes qė mė kanė sjellė mua dhe familjes sime mediat, tė cilat kundrejt personit tim kanė zgjedhur mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme pėr tė rritur tirazhin e tyre. Unė kėsaj punė do t’i shkoj deri nė fund. Nuk stepem. Unė e njoh mirė veten time, sikurse familjarėt e mi. Por ato kanė luajtur shumė fort kundrejt lotėve dhe dhimbjes qė kanė shkaktuar nė familjen tonė. Unė nuk e dua as popullaritetin, as famėn, asgjė tjetėr, para familjes sime.

Lidhjet dyshe aty beson se janė pėr show, apo pjesė e ndjenjės?

Unė nuk e di se ēfarė kanė banorėt nė zemėr. Dashuria ėshtė ndjenjė shumė e fortė, qė do apo nuk do, nuk e fsheh dot, tė komandon. Deri diku arrija ta kuptoja dhe tė mos e kuptoja Adelajdėn. E kuptoja se ajo kishte vėnė veton qė tė vendoste tė vinte nė Big Brother, gjė tė cilėn edhe unė e kam bėrė, nė atė moshė pėr ēėshtje tė caktuara. Por unė atė etapė e kisha tashmė tė kaluar. Ndoshta mė ndihmonte edhe faktori moshė. Dhe, po tė luftosh, po tė tė pėrplaset koka, do tė ndiesh dhimbje, por do tė arrish atė qė do.
Dhjetė ditėt e para pashė njė simpati tė thjeshtė tė Arjonit ndaj Mimozės. Ndaj atė natė qė kam fjetur me Mimozėn nė vija tė pėrgjithshme ia kam shprehur. Pėr tė thėnė edhe mė tepėr qė, derisa persupozohet se unė paskam pasur njė ndenjė kundrejt Arjonit, natyra ime nuk e pranonte kurrė qė unė tė shkoja e ti thoja qė dikush tė pėlqen. Nuk e di nėse Momoza ka dikė tjetėr jashtė apo jo, ėshtė privatėsia e saj, por mua mė pėlqente qė mes tyre tė funksiononte, mė pėlqente qė dy njerėzit qė kam shumė pėr zemėr, pse tė mos ishin bashkė, pse tė mos shoqėroheshin bashkė, ashtu si ata ta ndienin.

Ēfarė do tė bėnit me shumėn sikur tė ishit fituese?

Unė shpesh herė u thoja jepni maksimumin personal, sepse kėtu ėshtė vendi ku ėndėrrat bėhen realitet. Sikur tė mos hiqja dorė nga 70 mijė eurot do tė ndėrtoja njė shkollė.

Si ka qenė jeta jote para se tė hyje nė Big Brother?

Kam studiuar, punuar, organizuar shumė mirė jetėn time, sepse kam kaluar shumė stade nė jetė. Jam diplomuar pėr mėsuese nė gjuhėn gjermane, pranė fakultetit tė Gjuhėve tė Huaja nė Tiranė, kam studiuar gati dy vjet nė Gjermani pėr kėtė gjuhė, kam njė punė qė mė pėlqen, sepse pasioni im ka qenė inxhinieria mekanike. U pozicionova pėr mėsuesi, pasi mamaja ime ishte mėsuese, dy motrat e mia gjithashtu dhe mė pėlqen qė nė tė ardhmen, nėse do tė kem mundėsi ekonomike, tė hap njė shkollė private, ku njerėzit tė kenė mundėsi tė zėnė dije dhe tė afirmohen nė jetė.

Si duhet tė jetė mashkulli yt ideal?

Idealja ėshtė nė tė shkuarėn, realiteti ėshtė realitet. Dikė qė tė ishim sa tė ngjashėm, aq edhe tė kundėrt me njėri tjetrin. Qė tė kishte gjithmonė njė impuls nė marrėdhėnien dhe familjen tonė. Unė jam nė kohėn e duhur pėr zgjedhjen e partnerit dhe bashkėshortit, babait tė fėmijėve tė mi.

Ka rėndėsi pamja e jashtme?

Pamja sot blihet dhe shitet shumė kollaj. Vlerat e njeriu nuk kanė ēmim.

Dėshiron qė lidhja jote tė jetė si ajo e Romeos me Zhuljetėn?

Romanticiteti ėshtė i bukur, por jemi nė 2009. Zhuljeta e Romeo i 2009-ės ėshtė njė version shumė i bukur, por i pamundur.

Nė gishtin e unazės mbani njė tatuazh-unazė. Simbolizon unazėn e munguar qė pritet tė vijė?

Jo, mamaja ime ėshtė shqiptare e Maqedonisė. Edhe gjyshes sime, megjithėse 76 vjeē, i pėlqen tė lyejė dhe rregullojė gishtat, sepse e ka nė traditė. Mua mė pėlqejnė gjėra tė tilla. Shekspiri thotė “Zhuljeta ėshtė diell”. Tatuazhi im ka edhe njė kurorė mbretėrore. Dhe dielli ėshtė mbret i botės.

Tė janė shtuar komplimentat nga meshkujt?

Unė ndriēoj. Gjithmonė kam hasur nė sy qė mė kanė parė me dashamirėsi dhe pėlqim. Tani mė shikojnė mė shumė. Komplimenta marr nga tė gjithė njerėzit, si nga femrat edhe nga meshkujt qė mė thonė: “Pse hoqe dorė”.

Nėse do fillonte sėrish, do hyje pėrsėri nė shtėpi?

Nuk do tė doja t’i rikthehesha pėrsėri, sepse e shijova shumė bukur tė qėnit nė Big Brother.

Cili ėshtė mėsimi qė more nga Big Brother?

Unė edhe mė pėpara kam pasur ftesa pėr tu bėrė pjesė e televizionit, por prisja kohėn, programin dhe ekranin e duhur. Merr mėsim, kur pėson. Unė nuk pėsova, por mora njė fitore personale, sepse unė kam fobi nga masa dhe tė jetoj me shumė njerėz. Pėrderisa unė bashkėjetova me ta pėr pesė javė, kjo ėshtė njė plus shumė i madh pėr mua.

A ju duket vetja pak mendjemadhe?

Jo aspak. Unė jam shumė e dashur dhe popullore si natyrė. Ndoshta personazhi im e ka pasqyruar kėtė.
Nė fund tė kėsaj bisede dua qė tu kėrkoj falje prindėrve tė mi, tė gjithė tė njohurve tė mi. Tu kėrkoja falje sepse unė u lokalizova nė kėtė personazh dhe ndoshta ato janė lėnduar. Unė jam ai person qė ato kanė njohur tėrė jetėn e tyre, ai person i dashur, qė di tu rrijė pranė, qė di tua fshijė dhe lotėt, qė di t’u dhurojė dhe puthje. Dhe qė duhet tė kenė besim siē kanė pasur gjithmonė besim tek unė.

Shqip
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.alreklama.com
 
Zhuljeta: Ju tregoj kush ėshtė Romeo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush fiton PS apo PD ?????

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.alreklama.com(Gossip) :: GOSSIP :: GOSSIP-
Kėrce tek: