www.alreklama.com(Gossip)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumOlta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn Home1110GalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 253
Registration date : 08/08/2008

Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn Empty
MesazhTitulli: Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn   Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn EmptySat Aug 22, 2009 1:15 pm

Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn Olta_b12

Nė Eurosong 2008, Olta Boka nga Shqipėria dhe Noaz Mauda nga Izraeli konkurronin njėri-tjetrin. Ai ėshtė kėngėtari i momentit nė Izrael dhe sapo ka publikuar njė album tė ri, ku njė nga kėngėt e pėrfshira nė tė ėshtė pikėrisht “Zemrėn lamė peng”, qė pėrfaqėsoi Shqipėrinė po atė vit. Pas supozimeve se Olta ia kishte dhuruar vetė kėngėn 22-vjeēarit, kėngėtarja tregon nė kėtė intervistė tė vėrtetėn e saj: Si ėshtė e vėrteta nė lidhje me huazimin qė i ka bėrė kėngės tėnde “Zemrėn lamė peng”, artisti i ri nga Izraeli, Boaz Mauda?

Kėngėtari izraelit Boaz Mauda, sapo ka hedhur nė treg albumin e tij, ku mes kėngėve tė tjera ėshtė dhe kėnga ime “Zemrėn e lamė peng”. Versioni i kėsaj kėnge nė gjuhėn izraelite ėshtė identik nė aspektin muzikor me kėngėn time pėrveē disa ndryshimeve shumė tė papėrfillshme nė orkestrim.

Pėrse kujdesesh ta quash huazim dhe jo vjedhje?
Faktikisht kjo ėshtė vėrtet vjedhje, por unė kam gjetur termin huazim pėr tė zbutur paksa tonet e situatės. Veprim ky qė i shėrben angazhimit tim pėr t’i marrė gjėrat sa mė shtruar nė lidhje me kėtė ēėshtje. Ke pasur ndonjė miqėsi me Boaz Mauden pasi thu- Kėngėtarja rrėfen variantin e saj rreth njohjes me 22-vjeēarin Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn

Boaz Mauda ka qenė pėrfaqėsues i Izraelit nė “Eurovizion 2008”, vit ky qė pėrkon me pjesėmarrjen time nė Eurosong. I vetmi informacion qė kam pasur deri vonė pėr tė ka qenė kėnga e tij pjesėmarrėse nė Eurosong. Si u vure nė dijeni qė ky kėngėtar jua kishte kopjuar kėngėn?

Si fillim informacionin e kam marrė nga interneti, ku pasi dėgjova kėngėn u habita vėrtet, pasi ishte tėrėsisht ajo qė ka pėrfaqėsuar Shqipėrinė nė “Eurovision 2008” pra, “Zemrėn e lamė peng”. Kohėt e fundit ėshtė publikuar dhe nė shtypin e shkruar ku nga ky i fundit kam vėnė re dezinformacion nė pėrhapjen e lajmit. Pse, si ėshtė vėrteta? Po disa media e kanė servirur kėtė lajm pak tė deformuar nė aspektin konceptual.

Nė fillim u hodh njė hipotezė nė shtyp sipas se cilės kėnga ėshtė dhuruar nga unė drejt kėngėtarit nė fjalė si pasojė e njė miqėsie ndėrmjet meje dhe tij, gjė qė ėshtė krejt e pavėrtetė. Por edhe sikur tė ishpersonazhepersonazhepersonazhepersonazhepersonazhe Mediat kanė shkruar shumė pėr tė duke e cilėsuar si “Yllin e ri” tė muzikės nė Izrael. 22-vjeēari shumė simpatik pėrfaqėsoi Izraelin nė “Eurovizion 2008”, ku u pozicionua i nėnti. Nė konferencėn pėr shtyp qė u dha para fillimit tė Festivalit Evropian i mrekulloi fansat duke kėnduar live, ndėrkohė qė i binte kitarės. Por si u bė kėngėtar? Nėpėrmjet njė pėrzgjedhjeje televizive, ndėrsa fitoi vendin e pestė nė edicionin e pestė tė “Kochav Nolad”, versioni izraelit i “American Idol”. Zėri i tij ėshtė krahasuar me David d’OR, ndėrsa nga aparenca dhe perfomancat e tij skenike ėshtė komentuar gjithmonė si njė djalė i nxehtė dhe shumė atraktiv pėr publikun. te ndryshe duhet tė ekzistonte njė kontratė, qė nė fakt nuk ka ekzistuar asnjė e tillė. Po transmetohet nė ndonjė televizion muzikor varianti hebre i kėngės? Nuk jam nė dijeni tė kėsaj, por ky variant mund tė gjendet shumė lehtė nė internet. Pas kėsaj a jeni pėrpjekur tė kontaktoni mė tej me kėngėtarin?

Jo, nuk kam bėrė pėrpjekje tė tilla, por do filloj tė bėj atė qė do bėnte ēdo kėngėtar qė mund tė ishte nė vendin tim. Pra t’u drejtohem organeve kompetente me qėllimin pėr tė mbrojtur tė drejtėn e autorit, procedura tė cilat nė vendet e zhvilluara janė tė rėndėsishme dhe vendimtare. Mendoj ka ardhur koha qė dhe ne tė kėrkojmė tė drejta tė tilla. Do tė hapni ndonjė proces gjyqėsor ndaj kėngėtarit, mund tė fitoni ndonjė dėmshpėrblim? Sinqerisht qė dėmshpėrblimi ėshtė gjėja e fundit qė mė ka shkuar ndėr mend. Por jam nisur tė mbroj kėngėn dhe dinjitetin nga mėnyra e papėrshtatshme, qė ėshtė zgjedhur pėr tė marrė kėngėn dhe pėr ta pėrfshirė atė nė njė album. Nisur nga kjo situatė do tė pėrpiqem qė t’i ēoj gjėrat deri nė fund.

Ty tė ka rėnė nė dorė albumi i tij, ku pėrfshihet dhe kėnga pėr tė cilėn po flasim? Nuk kam njė informacion mė specifik pėr albumin e tij. E vetmja gjė qė di ėshtė se kėnga ime nė versionin izraelit ėshtė me titullin “Sha’ar libech” ose “A gate to your heart”. Ndėrkohė ti vetė je duke u pėrgatitur pėr ndonjė konkurrim tė ri?

Po. Plani im mė i afėrt ėshtė konkurrimi nė festivalin “Kėnga Magjike” me njė kėngė tė re. Bashkėpunimi do jetė pėrsėri me kompozitorin Adrian Hila.

Panorama
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.alreklama.com
 
Olta Boka: E vėrteta e miqėsisė sime me izraelitin, qė mė vodhi kėngėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jessica Alba: Korseja, sekreti i ardhjes sime ne forme
» Kenga e Olta Bokes ne izraelisht

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.alreklama.com(Gossip) :: GOSSIP :: GOSSIP-
Kėrce tek: