www.alreklama.com(Gossip)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumNdikimi negativ i alkoolit në gjumë Home1110GalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 253
Registration date : 08/08/2008

Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë Empty
MesazhTitulli: Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë   Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë EmptyTue Aug 25, 2009 11:09 am

Hulumtimet e zhvilluara në Britaninë e Madhe kanë sugjeruar se shumica e konsumuesve të pijeve alkoolike nuk e dinë se alkooli mund të ketë ndikim negativ në kualitetin e gjumit.

Po thuajse gjysma e 2000 personave të eksperimentuar kanë deklaruar se ndjejnë lodhje pas konsumimit të alkoolit në sasi më të mëdha se të preferuarat.

Meshkujve nuk iu preferohet konsumim ditor më i madh se 4 njësi alkooli (një litër birrë), ndërsa fermave iu këshillohet konsumimi ditor deri në 3 njësi alkooli (përafërsisht 250 ml verë).

Më keq se gjumi, konsumimi i tepruar i alkoolit ndikon në dehidrimin, pasi alkooli pamundësoj tajimin e vazopreinës, një substancë kimike që ndihmon riabsorbimin e ujit në veshkë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.alreklama.com
 
Ndikimi negativ i alkoolit në gjumë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
www.alreklama.com(Gossip) :: Shendetesi :: Shendetesi-
Kërce tek: